Учнівське самоврядування


Позашкільний навчальний заклад є складним багаторівневим механізмом формування особистості, умови якого природно створені для повноцінного, «ідеального» розвитку системи самоврядування. Декларація основних принципів позашкільної освіти: гуманізація, демократизація, добровільність та практична спрямованість все це складає підґрунтя самоврядуванню різних форм і структур.
Учнівське самоврядування в своїй діяльності керується нормативно-правовими документами міської програми розвитку дитячих та молодіжних організацій у навчально-виховних закладах.
Спираючись на досвід запровадження системи учнівського самоврядування в позашкільних навчальних закладах зазначимо, що в ЦДЮТ Металургійного району учнівське самоврядування формується за трьохступеневою структурою: гурткова, внутрішньо-закладна (на клубах школяра, літній дитячий заклад відпочинку), зовнішня координуюча (районна).
Кожна структура має свою сутність, ознаки, мету, завдання і форми організації.
В річному плані роботи ЦДЮТ на навчальний рік відображено роботу з питань самоврядування в розділах річного плану «Робота з батьками та вихованцями гуртків», «Інноваційна і науково-методична діяльність», «Організаційно-педагогічна діяльність адміністрації і колегіальних органів суспільного самоврядування».
Самоврядування – це спосіб організації життя колективу кожного гуртка. На початку кожного навчального року, під час комплектування груп гуртків, керівники гуртків разом з психологом проводять анкетування, з метою виявлення лідерських якостей вихованців гуртка, адаптації їх до умов навчання в позашкільному навчальному закладі. Аналіз анкет вихованців допомагає педагогу в створенні морально-психологічного клімату в дитячому колективі та створення умов для соціальної активності вихованців: вибір старости груп гуртка.
Староста групи є представниками своєї групи, вони можуть представляти інтереси творчого колективу гуртка. Прізвище та ім’я старости фіксується на титульній сторінці журналу планування та обліку роботи гуртка.
Складено списки старост гуртків з метою оптимізації управління життям закладу на основі якнайширшого залучення вихованців до життєдіяльності закладу, громади, суспільства, розвитку лідерського потенціалу юнаків і дівчат у процесі відвідування закладу.
Перші кроки по формуванню моделі громадянського суспільства на рівні відділення закладу – учнівське самоврядування на клубі школяра за місцем проживання.
Беручи участь у реалізації соціально значущих проектів і програм, учень набуває певного життєвого та соціального досвіду, формує свої організаторські вміння, креативні якості, і, найголовніше, усвідомлює важливість цієї справи.
Робота дитячого самоврядування на клубі школяра за місцем проживання «Орлятко» ведеться згідно Статуту та Положення. В наявності список членів дитячого самоврядування, планів роботи на рік та місяць. Матеріали проведених заходів узагальнюються в звітній інформації та фото звітах.
Діяльність євроклубу «Білий орел» – дієва форма дитячого самоврядування через поєднання теорії та практики у вихованні громадянина демократичного суспільства. Має наступну структуру:
-
Президент – планує роботу, веде засідання євроклубу
-
Віцепрезидент – виконує розпорядження президента, веде засідання в його відсутність
-
Секретар – веде протоколи засідань
-
Члени клубу: виконавці проектів, рішень, завдань.
Самоврядування в дитячому закладі відпочинку ЦДЮТ – це тимчасове об’єднання всіх учасників освітнього процесу і є унікальною формою організації змістовного відпочинку, створення навчально-пізнавального середовища для вихованців влітку.
В ДЗВ формуються загони – первинні дитячі колективи, в яких самоврядування є конкретним видом діяльності дітей, значно розширює права дитячого колективу.
Ідея учнівського самоврядування, через діяльність козацького дитячо-юнацького громадського формування «Молода Січ», вирішує одне із найважливіших завдань – залучення молоді до суспільного життя, громадської діяльності, виховання патріотизму, формування загальнолюдських цінностей.
Розроблені методичні рекомендації щодо організації учнівського самоврядування в гуртку. Питання про самоврядування заслуховувались на нарадах при директорі, педагогічних радах.